12 641 09 41 12 680 82 60 534 940 950 biuro@notariusznowahuta.pl ul. Obrońców Krzyża, Bieńczycki Plac Targowy nr 8, 31-831 Kraków

W jaki sposób i kiedy odrzucić odziedziczony spadek?

W jaki sposób i kiedy odrzucić odziedziczony spadek?

Wraz ze śmiercią, dobra materialne zgromadzone przez zmarłego przechodzą na własność osób zaliczających się do grona jego spadkobierców. Mogą one być spokrewnione ze spadkodawcą lub wymienione w sporządzonym przez niego testamencie. Fakt powołania do spadku nie oznacza jednak, że istnieje obowiązek przejęcia przypadających danemu spadkobiercy dóbr, praw oraz zobowiązań. Zależy to od gotowości do objęcia spadku, a decyzja w tej sprawie należy do każdej z osób. Wymaga to jednak złożenia stosowanego oświadczenia przed sądem albo przyjęcia czy też odrzucenia spadku u notariusza. Przekonajmy się, jak może to wyglądać.

Jak można przyjąć lub odrzucić spadek? 

Dziedziczenie odbywa się na drodze ustawowej lub testamentowej. Przy dziedziczeniu kodeksowym do spadku powołani są krewni zmarłego, a ich udział oraz kolejność dziedziczenia zależy od stopnia pokrewieństwa. W dziedziczeniu na podstawie testamentu mogą dziedziczyć dowolne osoby, choć muszą się one liczyć z tym, że będą zmuszone do wypłacenia zachowku najbliższym krewnym. Zarówno w przypadku dziedziczenia testamentowego, jak i ustawowego spadkobierca może spadek przyjąć lub odrzucić. Formalności te załatwia się, składając oświadczenie przed sądem albo notariuszem.

Kiedy można odrzucić spadek? 

Zgodnie z istniejącym stanem prawnym odrzucenie spadku musi zostać dokonane w nieprzekraczalnym terminie 6 miesięcy. Czas ten biegnie od momentu, w którym spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Odrzucenie spadku oznacza, że potencjalny spadkobierca jest traktowany tak, jakby nie dożył momentu otwarcia spadku, a na miejsce odrzucającego spadek wchodzą jego spadkobiercy. W przypadku dziedziczenia testamentowego przypadający uprawnionemu udział w spadku jest dzielony między pozostałych spadkobierców.

Wróć do bloga